Hortensji czar 0
Hortensji czar

W naszym ogrodzie w Filipowicach z roku na rok jest coraz więcej hortensji, które od lata do późnej jesieni rozwijają kwiaty o cudownych barwach i kształtach. Te krzewy ciągle zaskakują, gdyż o każdej porze roku wyglądają inaczej, a ich kwiaty są atrakcyjne nawet po zasuszeniu.

czytaj całość »
Optymistyczny róż 1
Optymistyczny róż

W ogrodzie nie ma dobrych i złych kolorów. Ważna jest kompozycja i zestawienie barw. By wprowadzić ład i harmonię, wystarczy trzymać się jednej gamy kolorystycznej. Unikniecie wtedy rozgardiaszu i wszystko będzie do siebie pasowało. Takie rabaty wyglądają jednocześnie bardzo elegancko.

czytaj całość »
Sasanki nie tylko na wiosnę 0
Sasanki nie tylko na wiosnę

Sasanki to jedne z najpiękniejszych wiosennych kwiatów. Swoimi kosmatymi pąkami, kwiatami i liśćmi kuszą, by je dotknąć i poczuć aksamitne futerko. Najczęściej kojarzymy je z fioletowymi kwiatami, ale występują również w innych kolorach. Mało kto wie, że są dekoracyjne także po przekwitnięciu dzięki nasiennikom i ozdobnym liściom.

czytaj całość »
Śródziemnomorskie klimaty 0
Śródziemnomorskie klimaty

Kiedy nadchodzą upalne, letnie dni często przychodzą nam na myśl słoneczne, śródziemnomorskie ogrody. Pojawia się tęsknota za wakacjami spędzonymi w ciepłych krajach, a niejeden z nas z chęcią urządziłby sobie popołudniową sjestę wśród pachnących ziół i kolorowych kwiatów.

czytaj całość »
Wyzwanie - skarpa przy ulicy 0
Wyzwanie - skarpa przy ulicy

Skarpę między domem, a ulicą, niezależnie, czy należy do ciebie, czy do gminy, powinieneś jak najszybciej obsadzić odpowiednimi roślinami. Im dłużej będziesz zwlekał, tym bardziej zbocze będzie zniszczone przez strugi deszczu, lub zrośnięte szpetnymi chwastami. Dlatego warto zająć się skarpą równolegle z budową domu lub ogrodzenia.

czytaj całość »
Tawuła czy tawułka? - znasz różnice? 0
Tawuła czy tawułka? - znasz różnice?

Niektóre rośliny mają bardzo podobne nazwy, ale pochodzą z różnych grup botanicznych. Ogrodnikom amatorom czasem wydaje się, że nazwa nie ma znaczenia. Ale o pomyłkę nie trudno. Tawuła i tawułka - niewielka różnica - wystarczy zgubić literkę, by zamiast byliny wyrósł krzew :)

czytaj całość »
Kolorowo i bezproblemowo przez cały rok 0
Kolorowo i bezproblemowo przez cały rok

Jeśli marzycie o kolorowym ogrodzie, ale nie macie zbyt wiele czasu i siły na pielęgnacje rabat bylinowych i obsadzanie jednorocznym, wybierajcie długo kwitnące krzewy. Dzięki nim ogród będzie różnorodny, pachnący i dużo prostszy w obsłudze.

czytaj całość »
Jesienny szum traw 0
Jesienny szum traw

Trawy to jedna e z najbardziej wytrzymałych roślin ozdobnych. W naturalnych warunkach są przede wszystkim uciążliwym, niechcianym chwastem, ale umiejętnie dobrane będą fantastycznym elementem ogrodu.Są nie tylko łatwe w uprawie, ale również trwałe i odporne. Zróżnicowana forma i wymagania sprawiają, że ich zastosowanie jest wszechstronne.

czytaj całość »
Ładne i długowieczne, znasz je? 0
Ładne i długowieczne, znasz je?

Byliny to rośliny zielne wieloletnie, czyli takie, które zazwyczaj na czas zimy zapadają w sen, a wiosną znów wychodzą spod ziemi (jest też grupa bylin zimozielonych). Posadzone w ogrodzie będą jego ozdobą przez wiele lat. Nie musicie się więc troszczyć o coroczny wysiew nasion czy kupowanie rozsady.

Jednak nie wszystkie byliny są jednakowo wytrzymałe, niektóre już po kilku latach zaczynają tracić ładny wygląd. By zapewnić im dobry wzrost i obfite kwitnienie, poza rutynowymi czynnościami jak podlewanie, nawożenie, odchwaszczanie, musicie je co kilka lat dzielić i przesadzać.

czytaj całość »
Uniwersalne liliowce 0
Uniwersalne liliowce

Liliowce to jedne z najbardziej uniwersalnych bylin. Nie wymagają od ogrodnika żadnych specjalnych starań, kwitną niezawodnie i ładnie wyglądają od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Można je sadzić prawie wszędzie, bo czuja się dobrze zarówno w słońcu, jak i w półcieniu, na glebie żyznej i ubogiej, wilgotnej i suchej, kwaśnej obojętnej i zasadowej.

Są idealnymi roślinami dla ogrodników „na luzie”, a także dla zupełnie początkujących – stawiających pierwsze kroki w ogrodzie. 

Liliowce są długowieczne i mogą rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat. Niewskazane jest nawet zbyt częste dzielenie kęp, które pełnię rozwoju osiągają po 5-6 latach i dopiero wtedy mogą pokazać, na co je stać.

czytaj całość »
Rośliny do zadań specjalnych cz. 3 0
Rośliny do zadań specjalnych cz. 3

Co zamiast trawnika

Nie utrzymasz na siłę trawnika w zacienionym miejscu, na zbitej, nieprzepuszczalnej glebie. Odpuść sobie i posadź tam mało wymagające, lubiące cień byliny: podagrycznik ‘Variegata’ o biało-zielonych liściach, bodziszek korzeniasty lub bodziszek kantabryjski, barwinek mniejszy, pragnię syberyjską, bluszczyk kurdybanek (o zielonych liściach albo o liściach białoobrzeżonych), rozchodniki (kwiecisty, kaukaski, kamczacki).

Tam, gdzie trawnik jest wypalany przez słońce, posadź jałowce płożące ‘Aurea’, ‘Golden Carpet’ lub ‘Wiltonii’, których pędy ścielą się tuż przy powierzchni ziemi i można je przycinać kosiarką.

Na miejscach trudno dostępnych, np skarpach, dobrze sprawdzają się irgi.

Również jeśli chcesz zagospodarować większe powierzchnie, zamiast trawy możesz wybrać ozdobne, szybko rozrastające się krzewy bądź byliny.

czytaj całość »
Rośliny do zadań specjalnych cz. 2 0
Rośliny do zadań specjalnych cz. 2

Na piasku w skwarze słońca

Lotne piaski, przez które przelatuje woda i nie ma w nich nawet grama pożywienia dla roślin ani nawet najmniejszej drobinki próchnicy i rzekomo nic nie chce na nich rosnąć, mają swoich fanów - to rośliny uwielbiające gorąco, sucho i głód. Należą do nich: drzewa -  brzoza brodawkowata, katalpa bignoniowata, świerk kłujący i sosna pospolita; krzewy - szczodrzeniec, świdośliwa, pigwowiec, lawenda wąskolistna, wrzosy, pięciorniki; byliny -  czyściec wełnisty, dziewanna olimpijska i omączona, akant długolistny, santolina cyprysikowata, modrak morski, szałwia omszona, kostrzewa popielata, anafalis trójnerwowy, ukwap dwupienny, macierzanka, rozchodnik biały, rojnik

czytaj całość »
Rośliny do zadań specjalnych cz. 1 0
Rośliny na trudne miejsca cz. 1

Ciemno, chłodno wilgotno

Zdarza się, że wybierając rośliny do swojego ogrodu, porywamy się z motyką na słońce. Zachwyceni jakimś okazem, pragniemy go mieć u siebie. Niestety, gdy wybierzemy niewłaściwe stanowisko, roślina może zmarnieć lub jej pielęgnacja przysporzy nam dużo kłopotów.

A jest i tak, że specyficzne miejsca wymagają doboru właściwych roślin, które poradzą sobie w ciężkich warunkach.

Aby dać Wam małą podpowiedź, tworzymy cykl porad poświęcony roślinom na trudne miejsca.

czytaj całość »
Cięcie owocowych drzew i krzewów 0
Cięcie owocowych drzew i krzewów

Drzewa owocowe – kiedy i jak ciąć?

Drzewka owocowe posadzone ubiegłej jesieni musisz przyciąć tej wiosny, a posadzone wiosną, przytnij zaraz po posadzeniu.

Wytnij wszystkie gałązki wiotkie, cienkie i wyrastające z pnia pod ostrym kątem. Skróć również przewodnik, czyli zakończenie pnia.

Zostaw tylko 3-4 najgrubsze gałązki i skróć je o 2/3. Nie bój się, to w przyszłości zaowocuje.

czytaj całość »
Wiosna radosna! 0
Wiosna radosna!

Wiosna to czas kiedy wszyscy budzimy się do życia, a pierwsze wiosenne kwiaty przynoszą nam radość, optymizm i poprawę humoru. Jeśli w Waszych ogrodach jest teraz mało koloru, koniecznie posadźcie pierwsze wiosenne kwiaty, by w przyszłym roku już od marca czuć, że to nareszcie koniec zimy.

czytaj całość »
Ogród przyjazny pszczołom 0
Ogród przyjazny pszczołom

Ogród bez pszczół? Niemożliwe!

Trudno wyobrazić sobie ogród bez owadów. Straciłby wówczas swoją wartość i sprawiał wrażenie na wpół wymarłego.

Pszczoły, motyle, biedronki to owady, które są mile widzianymi gośćmi. Pomijając ożywienie jakie wprowadzają swoim bzyczeniem i barwą, spełniają również ważne zadania – jak np. zapylanie roślin.

Czy wiecie, że pszczoły miodne potrafią zwiększyć plony owoców i warzyw nawet dwukrotnie, a około 1/3 żywności produkowanej na świecie otrzymujemy właśnie dzięki ich pracy?

Co zrobić, aby przyciągnąć je do własnego ogrodu? Najprostszym sposobem jest zastosowanie się do kilku poniższych rad :)

czytaj całość »
Piękny skalniak 0
Piękny skalniak

Ogródek skalny możesz założyć prawie wszędzie, nawet w donicy na balkonie. O jego wyglądzie decyduje nie wielkość, ale sposób urządzenia i dobór roślin. Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, zacznij od najprostszych kompozycji z kamieni i bylin łatwych w uprawie. Prosta kompozycja nie oznacza, że usypiesz górkę z kamieni. Budując najmniejszy skalniaczek musisz przestrzegać kilku zasad.

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl