Cięcie owocowych drzew i krzewów 0
Cięcie owocowych drzew i krzewów

Drzewa owocoe – kiedy i jak ciąć?

Drzewka owocowe posadzone ubiegłej jesieni musisz przyciąć tej wiosny, a posadzone wiosną, przytnij zaraz po posadzeniu.

Wytnij wszystkie gałązki wiotkie, cienkie i wyrastające z pnia pod ostrym kątem. Skróć również przewodnik, czyli zakończenie pnia.

Zostaw tylko 3-4 najgrubsze gałązki i skróć je o 2/3. Nie bój się, to w przyszłości zaowocuje 😉

  • Miejsce cięcia wybieraj zawsze nad oczkiem skierowanym na zewnątrz korony.
  • Ostrze sekatora ustaw nad pąkiem, ale tak, żeby go nie uszkodzić, pod kątem 45 stopni w kierunku nasady pąka (miejsca przytwierdzenia pąka do gałązki).
  • Sekator musi być ostry, by miejsce po cięciu było gładkie.

 

Owocujące starsze drzewa musisz prześwietlać co parę lat. Prześwietlanie ma na celu usunięcie zbędnych gałęzi, po to, aby środek był lepiej doświetlony i przewietrzony.

Usuń pędy rosnące zbyt blisko siebie, skierowane do wewnątrz korony, krzyżujące się, wiotkie i wybijające pionowo w górę (tzw. „wilki”).

Kiedy prześwietlać?

  • Jabłonie, grusze i późne odmiany śliw – na przedwiośniu;
  • Brzoskwinie, morele, nektaryny – wiosną;
  • Czereśnie, wiśnie, wczesne odmiany śliw – latem, po owocowaniu.

Jak mocno ciąć?

  • U brzoskwini i nektaryny wytnij połowę wszystkich gałęzi;
  • U wiśni wytnij jedną trzecią wszystkich gałęzi;
  • U jabłoni, grusz i śliw wytnij 20% gałęzi;
  • Czereśnia wymaga cięcia w niewielkim zakresie.

 

Krzewy owocowe – przycinanie

Zakupione w szkółce krzewy owocowe mają zwykle 4-7 długich gałązek. Nie wahaj się i zetnij wszystkie pędy 10-15 cm nad ziemią.

To samo zrób z gałązkami: porzeczek, agrestów i aronii drzewkowych (posadzonych na nóżce). Gałązki skracaj nad trzecim oczkiem (pąkiem).

W kolejnych latach musisz systematycznie prześwietlać krzewy owocowe.

 

 

Odmładzanie krzewów owocowych

Agrest, czerwona i biała porzeczka, aronia

Na przedwiośniu przerzedzaj starsze krzewy. Usuń gałęzie najstarsze, czyli najgrubsze i najciemniejsze. Wytnij także gałęzie pokładające się.

Co roku z krzewu porzeczki czerwonej i białej oraz aronii usuń tuż przy ziemi 4-5 gałęzi 5-letnich. Z agrestu wytnij tyle samo starych gałęzi i dodatkowo kilka starszych skróć o połowę.

Czarną porzeczkę tniemy nieco inaczej, gdyż zawiązuje owoce na pędach jednorocznych (czyli tych, które wyrosły w ubiegłym roku). Wykonujemy ciecie zostawiając jak najwięcej gałązek ubiegłorocznych, a wycinamy 3-4 letnie.

Jagoda kamczacka nie wymaga silnych cięć, pierwsze zabiegi wykonujemy dopiero po 5 roku od posadzenia. U młodszych roślin przeprowadzamy tylko cięcia sanitarne. Cięcia zasadnicze wykonuje się latem po zbiorze owoców.

Borówkę amerykańską należy ciąć na przedwiośniu. Ponieważ najlepiej owocuje na pędach 2-3 letnich, te 6-letnie i starsze wycinamy, a także słabe i pokładające się. W pierwszym roku po posadzeniu należy usunąć kwiatostany, by nie dopuścić do owocowania –  bo to osłabi wzrost pędów. Cięcia prześwietlające wykonujemy dopiero w 4-5 roku po posadzeniu.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl