Drodzy Klienci, start sprzedaży roślin z naszej szkółki już niedługo!

Przyjmowanie zamówień na rośliny rozpoczniemy 15 sierpnia 2021,

natomiast wysyłkę na początku września br. Liczba większości sadzonek jest ograniczona.

Stany magazynowe będziemy aktualizować w najbliższym czasie, zapisz się na nasz newsletter na stronie głównej i otrzymaj powiadomienie o aktualnej ofercie!

Serdecznie pozdrawiamy,

Lucyna i Alicja Grabowskie

Sasanki nie tylko na wiosnę 0
Sasanki nie tylko na wiosnę

Uprawa sasanek

Kosmate pąki sasanek wychodzą z ziemi już w marcu-kwietniu, kiedy ogród jeszcze śpi. Wyglądają niesamowicie - pokryte są długimi, srebrzystymi włoskami niczym futerkiem. Tuż przed wypuszczeniem kwiatów pąki przybierają różne odcienie w zależności od odmiany. Cudowne kwiaty też pokryte są meszkiem, podobnie, jak łodygi i liście.

Kiedy kwiaty nieco podrosną, a łodyżki się wydłużą, podrastają także liście i tworzą ładną kępę przez cały sezon. W maju/czerwcu, w miejscu kwiatów pojawiają się puszyste owocniki.

Ta roślina nie pozwala przejść obok siebie obojętnie, gdyż ciągle się zmienia, a jednocześnie ciągle jest ładna i, co warto podkreślić, zawsze zdrowa, bo nie jest podatna na choroby ani szkodniki. Dlatego polecam ją zwłaszcza tym ogrodnikom, którzy są przeciwni stosowaniu środków chemicznych oraz leniuchom lubiącym na rośliny tylko patrzeć.

Z leniuchowaniem to oczywiście przesada, bo sasanka będzie ładna wówczas, gdy jednak trochę się wysilisz i posadzisz ją w odpowiednim miejscu i we właściwej glebie. Koniecznie musi rosnąć na słońcu w ziemi próchnicznej, o lekko zasadowym odczynie i głęboko uprawionej, gdyż ma długie korzenie. Sasanki nie lubią nawozu, a dokarmianie może im nawet zaszkodzić.

Jeśli twoja sasanka ma rosnąć na rabatce, koniecznie sprawdź, czy w tym miejscu jest dobry odpływ wody, lub zrób drenaż. Sasanki absolutnie nie mogą rosnąć na podmokłej glebie.

Kupując sasankę ogrodową licz się z tym, że kolor na etykiecie niekoniecznie będzie się zgadzał z kolorem kwiatów. Pewność co do barwy możesz mieć tylko, gdy kupisz kwitnącą roślinę.

 

 

            

1- sasanka pospolita, 2- sasanka pospolita 'Alba', 3- sasanka pospolita 'Rubra'

 

Rozmnażanie sasanek

Nasiona sasanek szybko tracą siłę kiełkowania, trzeba je zebrać w odpowiednim momencie i szybko wysiać. Rzadko kończy się to powodzeniem w przypadku zakupionych nasion.  Odpowiedni moment to ten, kiedy puszki nasienne jeszcze nie są zupełnie zaschnięte, ale można je dość łatwo oderwać od słupka.

Drugi warunek to przykrycie nasion cienką warstwą piasku (2-3 mm) i przyciśnięcie deseczką lub styropianową packą. Nasiona wysiane do skrzyneczki powinny wykiełkować przed jesienią. Na zimę siewki znikną, by na wiosnę pojawić się ponownie. Poczekaj do maja i przepikuj je na zapasową grządkę lub na rabatę.

Sasanki rozmnażane z nasion nie powtarzają w 100% cech rośliny matecznej, jednak te piękne kwiaty warto rozmnażać samodzielnie, gdyż w większych grupach wyglądają znacznie efektowniej niż posadzone pojedynczo.

 

     

4- sasanka fiołkowa, 5- nasienniki, 6- sasanka odmiana

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl