Uniwersalne liliowce 0
Uniwersalne liliowce

Liliowce to jedne z najbardziej uniwersalnych bylin. Nie wymagają od ogrodnika żadnych specjalnych starań, kwitną niezawodnie i ładnie wyglądają od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Można je sadzić prawie wszędzie, bo czuja się dobrze zarówno w słońcu, jak i w półcieniu, na glebie żyznej i ubogiej, wilgotnej i suchej, kwaśnej obojętnej i zasadowej.

Są idealnymi roślinami dla ogrodników „na luzie”, a także dla zupełnie początkujących – stawiających pierwsze kroki w ogrodzie. 

Liliowce są długowieczne i mogą rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat. Niewskazane jest nawet zbyt częste dzielenie kęp, które pełnię rozwoju osiągają po 5-6 latach i dopiero wtedy mogą pokazać, na co je stać.

Pośród całej odmiany liliowców (kilkadziesiąt tysięcy), każdy znajdzie coś odpowiedniego do swojego ogrodu. Wyróżniają się zarówno barwą – od kremowobiałych po ciemnobrunatne, formą kwiatów – pojedyncze, półpełne, pełne, o płatkach wąskich, szerokich, gładkich lub z falbanką.

Kępy liliowców mogą mieć wysokość zaledwie 20-30 cm a są i takie, które przekraczają 120 cm wys. Te niskie sprawdzają się na skalniku, na obwódkach, wzdłuż ścieżek czy w donicach. Wyższe to świetne rośliny rabatowe, oraz do obsadzania skarp, brzegów oczka wodnego lub strumienia. Najwyższe mogą tworzyć tyły rabat lub występować w roli soliterów.

 

Liliowiec 'Ikebana Star' Liliowiec 'Roswitha' Liliowiec 'Candlelight Dinner' Liliowiec 'Burgundy Love'

        

I chociaż kwiat liliowca żyje tylko jeden dzień, roślina jest tak plenna, że na jednej łodydze może rozwinąć się w sezonie do 40 kwiatów zapewniając kwitnienie przez kilka tygodni.

Mamy nadzieję, że zachęciłyśmy Was do posadzenia tych świetnych bylin. Jeśli, podobnie jak nam, liliowce przypadły Wam do gustu, możecie wybrać się na początku lipca do Arboretum w Wojsławicach, gdzie corocznie odbywa się HEMEROmania, coroczna impreza poświęcona tym wspaniałym kwiatom. W Arboretum znajduje się narodowa kolekcja liliowców, takiej ilości odmian nie znajdziecie nigdzie indziej. Dodatkowo, podczas tego wydarzenia organizowany jest kiermasz roślin, a więc będzie w czym wybierać! A jeśli nie możecie wybrać się do Wojsławic, zapraszamy do naszego sklepu, mamy dziesiątki pięknych odmian.

 

Liliowiec 'Regency Heights'

Liliowiec 'Tequila and Lime' Liliowiec 'Indian Giver' Liliowiec 'On and On'

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl