Uwaga, przerwa urlopowa!

Zamówienia złożone od 10.08.23 będziemy realizować po 27.08. Za utrudnienia przepraszamy. 

 

Szanowni Państwo, w roku 2023 będziemy prowadzić ograniczoną sprzedaż sadzonek.

Jesteśmy małą rodzinną szkółką i choć cieszy nas ogromne zainteresowanie z Państwa strony, nie możemy obsłużyć dużej liczby zamówień.

Bardzo prosimy o składanie zamówień w sklepie internetowym. NIE PRZYJMUJEMY ZAMÓWIEŃ TELEFONICZNYCH.  

Aby pozostać z nami w kontakcie i otrzymywać wiadomości o starcie sprzedaży, prosimy o zapisanie się na newsletter lub kontakt na adres: sklep@bylinylucyny.pl 

Z serdecznymi pozdrowieniami, rodzina Grabowskich

Ładne i długowieczne, znasz je? 0
Ładne i długowieczne, znasz je?

Byliny to rośliny zielne wieloletnie, czyli takie, które zazwyczaj na czas zimy zapadają w sen, a wiosną znów wychodzą spod ziemi (jest też grupa bylin zimozielonych). Posadzone w ogrodzie będą jego ozdobą przez wiele lat. Nie musicie się więc troszczyć o coroczny wysiew nasion czy kupowanie rozsady.

Jednak nie wszystkie byliny są jednakowo wytrzymałe, niektóre już po kilku latach zaczynają tracić ładny wygląd. By zapewnić im dobry wzrost i obfite kwitnienie, poza rutynowymi czynnościami jak podlewanie, nawożenie, odchwaszczanie, musicie je co kilka lat dzielić i przesadzać.

 

Na szczęście jest wiele bylin, które posadzone w jednym miejscu, mogą pozostać w nim przez długie lata, nie tracąc przy tym na urodzie. Niektóre wręcz nie znoszą przesadzania, a zmiana miejsca jest dla nich takim szokiem, że może doprowadzić do osłabienia rośliny lub nawet jej zniszczenia. Z roślinami jest podobnie jak z ludźmi… Jedni uwielbiają zmiany i szybko przystosowują się do nowego miejsca, inni zapuszczają solidne korzenie i nie sposób ich ruszyć.

Gatunki długowieczne mogą zaoszczędzić pracy, wysiłku i corocznych wydatków. Są godne polecenia zwłaszcza tym, którzy ze względu na obowiązki, nie mogą poświęcić im wiele czasu lub osobom, których siły fizyczne nie pozwalają na intensywne prace w ogrodzie.

Należy jednak pamiętać, że każda roślina ma specyficzne wymagania i nawet ta „długowieczna”, może szybko zmarnieć jeśli nie zapewnicie jej odpowiednich warunków do życia. Dlatego przed sadzeniem upewnijcie się, jakie stanowisko i podłoże będą najlepsze dla danego gatunku.

Zawsze dobieramy roślinę do stanowiska; nie próbujcie na siłę zmuszać roślin, by rosły w nieodpowiednich dla nich miejscach. Bo jeśli rośliny lubiące wilgoć posadzicie w suchym, piaszczystym podłożu, będą wymagały ciągłego podlewania (np. języczki), a jeśli sucholubne posadzicie w mokrej glebie, zaczną się dusić i gnić (np. rojniki).

 

   
Liliowiec 'Middendorfa'   Bergenia sercolistna   Kosaciec syberyjski

 

   
Brunnera wielkolistna   Dzielżan jesienny 'Ranchera'   Bodziszek 'Karmina'

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl