Szybko i niedrogo
Na początku warto ocenić warunki, nakłady finansowe jakie możesz ponieść, odporność i wymagania pielęgnacyjne posadzonych roślin.
Niskie piaszczyste wzniesienie można obsadzić szybko rozrastającymi się bylinami okrywowymi, trawami i krzewami, które dobrze wytrzymują suszę, znoszą niezbyt dobrą glebę i szybko umacniają sypką ziemię. Na takie miejsce odpowiednie będą macierzanki, trawy – owies wiecznie zielony, niebieskie kostrzewy, przetacznik kłosowy, trzmielina Fortune’a, rozchodnik okazały, floks szydlasty, irga płożąca czy lawenda wąskolistna. Musisz dbać, by każdy kawałek gruntu był przykryty roślinami – utrudni to parowanie wody i wypłukiwanie gruntu w czasie deszczu.
Skalniak z kamieni
Nieco większą skarpę możesz umocnić wykorzystując do tego polne/ rzeczne kamienie. Są one stosunkowo niedrogie i łatwe do zdobycia. Układając kamienie na zboczu, trzeba pamiętać, że muszą być one częściowo zagłębione w ziemi (minimum do 1/3 objętości). A przy dużym nachyleniu lepiej będzie umocnić je chudą zaprawą cementową.
Kiedy skarpa jest gotowa, możesz przystąpić do sadzenia roślin. Dobieraj je tak, aby kamienie nie przytłoczyły całej kompozycji. Ponieważ w szczelinach nie będzie zbyt wiele miejsca, sadź takie byliny, które zadowolą się niewielką ilością gleby, natomiast ich pędy szybko rozrosną się na boki, a kwiaty i liście utworzą poduchy, albo nawisy. Do takich roślin należą: smagliczka skalna, gęsiówka kaukaska, płomyk szydlasty i Douglasa, rozchodniki, rojniki, przetaczniki, goździki sine i kropkowane. Całość można uzupełnić niewielkimi iglakami.
Murek
W przypadku bardzo stromej skarpy konieczne jest podparcie jej murkiem oporowym, co wiąże się ze sporym wysiłkiem, także finansowym. Umacniając skarpę, zawsze pamiętaj, żeby zostawić trochę miejsca dla roślin, bo gołe, kamienne ściany wyglądają surowo i nieprzyjaźnie. Skarpę formuj tak by na utworzonych płaskich terasach mogły rosnąć krzewy i byliny. Dobieraj krzewy odporne na psa i ewentualnego złodzieja. W takim przypadku niezawodna jest irga płożąca, suchodrzew chiński, małe tawuły, iglaki, płomyki szydlaste, czy żagwiny ogrodowe. Najlepiej tak dobrać rośliny, by obsadzenie było atrakcyjne o każdej porze roku.