Bodziszek dalmacki
Nazwa łac. Geranium dalmaticum
Bodziszek dalmacki to malutki bodziszek, doskonały na skalniak, tworzy gęste nawisy pośród skałek. Rozrasta się powoli poprzez nieliczne, krótkie rozłogi, nie jest ekspansywny. Dekoracyjny również jesienią, kiedy liście przybierają odcienie czerwieni i brązu.
Wysokość: 10 cm
Stanowisko: na słońce, na suchą glebę, na skalniak, na przód rabaty
Kwiaty: jasnoróżowe, VI-VII
Bodziszki (Geranium) to jedna z najlepszych grup roślin, licząca ok. 400 gatunków. Są niezawodne, wytrzymałe, długowieczne, odporne na choroby. W większości szybko się rozrastają, dzięki czemu zaliczane są do najlepszych roślin okrywowych.
Wiele gatunków bodziszków może rosnąć zarówno w słońcu jak i cieniu, tworząc gęste dywany często pachnących liści, nad którymi unoszą się kwiaty różowe, karminowe, niebieskie, rzadziej białe, a także dwubarwne, czasem pełne.
Te dzielne rośliny nie są wybredne co do gleby, dają sobie radę na glebach ubogich, suchych. Cechy te oraz olbrzymi wybór spośród tysięcy odmian sprawiają, że bodziszki na stałe wpisały się do podstawowego ogrodniczego repertuaru.
Bodziszki nadają się do wszelkich typów ogrodów, choć najładniej wyglądają w ogrodach rustykalnych, naturalistycznych oraz (mniejsze formy) na skalniakach.
Dostępność: okresowo niedostępny
Parzydło miniaturowe
Parzydło mniaturowe
Nazwa łac. Aruncus aethusifolius
Karzełek w grupie parzydeł, liście dorastają tylko do 10-15 cm wysokości, a kwiaty do 20-25 cm. Tworzy zgrabne, półkuliste kępy strzępiastych liści - ciemnozielonych latem, a jesienią przebarwiających się na czerwono.
| Wysokość: | 15 (25) cm |
| Kwiaty: | kremowożółte, IV |
| Stanowisko: | słoneczne, półcieniste |
Dostępność: brak towaru
Hosta (funkia) 'Blue Lace'
Hosta (funkia) 'Blue Lace'
Nazwa łac. Hosta
Zgrabne, zwarte kępy niezbyt dużych liści, niebieskawych z woskowym nalotem, przypominających kształtem serce. Obficie kwitnie. Bardzo trudno ją kupić!
| Wysokość: | 30 cm |
| Liście: | niebieskozielone z woskowym nalotem |
| Kwiaty: | jasnolawendowe, VI-VII |
| Stanowisko: | półcieniste, cieniste |
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 5-7 dni
Przymiotno złożone odm. dyskowata
Przymiotno złożone odm. dyskowata
Nazwa łac. Erigeron compositus discoideus
Oryginalny, niezbyt wybredny karzełek dla którego powinno się znaleźć miejsce na każdym skalniaku. Niziutkie (5 cm) kępki pierzastych liści koloru sinozielonego, z których wyrastają śliczne stokrotkowate kwiaty białe lub lekko zaróżowione z żółtym środkiem.
| Wysokość: | 5/10 cm |
| Kwiaty: | białe, różowe , V-VI |
| Stanowisko: | słoneczne |
Dostępność: brak towaru
Trzykrotka mini 'Satin Doll' rarytas!
Trzykrotka mini 'Satin Doll'
Nazwa łac. Tradescantia andersoniania
Malutka trzykrotka nadająca się na skalniak. Tworzy zgrabną kępkę wąskich liści obficie kwitnącą przez trzy miesiące latem.
| Wysokość: | 15-20 cm |
| Kwiaty: | różowo-fioletowe, VI-VIII |
| Stanowisko: | słoneczne |
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 5-7 dni
Kuklik pomarańczowy
Kuklik pomarańczowy
Nazwa łac. Geum coccineum
Kuklik pomarańczowy jest bardzo atrakcyjną byliną ze względu na piękny, intensywnie pomarańczowy kolor kwiatów, które są znacznie większe od kwiatów innych kuklików.
Kwitnie bardzo obficie wiosną i latem. Kwiaty unoszą się ponad kępą ozdobnych liści w kolorze głębokiej zieleni.
| Wysokość: | 30 cm |
| Kwiaty: | pomarańczowe, V-IX |
| Stanowisko: | słoneczne |
Dostępność: brak towaru
Wielosił błękitny
Wielosił błękitny
Nazwa łac. Polemonium caeruleum
Wielosił błękitny, którego błękitne, delikatne kwiaty unoszą się w czerwcu nad kępą pierzastych liści, jest niekłopotliwą byliną. Wielosił wygląda ładnie zarówno w większych grupach, jak i pojedynczo, najobficiej kwitnie posadzony w słonecznym miejscu.
| Wysokość: | 50 cm |
| Kwiaty: | niebieskie, VI-VIII |
| Stanowisko: | słoneczne, półcieniste |
Dostępność: brak towaru
Tarczownica tarczowata
Tarczownica tarczowata
Nazwa łac. Darmera peltata (Peltiphyllum peltatum)
Tarczownica tarczowata ma grube kłącza pełzające tuż pod ziemią lub na jej powierzchni. Wiosną wyrastają z nich łodygi z dużymi kulami różowych kwiatów, a potem wielkie liście (30 - 50 cm średnicy), które jesienią przebarwiają się na czerwonawo. Jest dekoracyjna od wczesnej wiosny do późnej jesieni.
| Wysokość: | 50/80 cm |
| Kwiaty: | różowe, IV-V |
| Stanowisko: | słoneczne |
Dostępność: brak towaru
Miskant chiński 'Adagio'
Miskant chiński 'Adagio'
Nazwa łac. Miscanthus sinensis
Miskant chiński ‘Adagio’ jest cenny ze względu na swój stosunkowo niewysoki wzrost, tworząc zgrabne kępy wysokości 80-100 cm. Jego kwiatostany są najpierw różowe, potem białe, szarozielone liście jesienią przebarwiają się na złotożółty kolor. Nadaje się do pojemników, na większe i mniejsze rabaty, nad brzeg oczka wodnego.
| Wysokość: | 80-100 cm |
| Liście: | szarozielone, jesienią złotożółte |
| Kwiaty: | różowe, potem białe wiechy, VIII |
| Stanowisko: | słoneczne |
Dostępność: brak towaru
Dzwonek Poszarskiego
Dzwonek Poszarskiego
Nazwa łac. Campanula poscharskyana
Dzwonek Poszarskiego należy do grupy bylin płożących, nie jest wymagający, jego sercowate liście i fioletowo niebieskie kwiaty zachowują urodę przez cały sezon. Kwitnie od czerwca przez 5 miesięcy, a więc należy do rekordzistów w tej dziedzinie.
| Wysokość: | 20 cm |
| Kwiaty: | niebieskofioletowe, VI-X |
| Stanowisko: | słoneczne, półcieniste |
Dostępność: brak towaru
Języczka pomarańczowa ‘Britt Marie Crawford’
Języczka pomarańczowa ‘Britt Marie Crawford’
Nazwa łac. Ligularia dentata
Języczka pomarańczowa ‘Britt Marie Crawford’ wyróżnia się pięknymi, dużymi, bardzo ciemnymi fioletowymi, prawie czarnymi liśćmi, które tworzą zgrabną, zaokrągloną kępę. Pomarańczowe kwiaty, podobne do kwiatów innych języczek pomarańczowych unoszą się ponad liśćmi, rozwijają się przez całe lato.
| Wysokość: | 90 cm |
| Kwiaty: | pomarańczowe, VII-IX |
| Liście: | ciemno fioletowe |
| Stanowisko: | półcieniste |
Dostępność: tymczasowo niedostępny
Czyściec wielkokwiatowy
Czyściec wielkokwiatowy
Nazwa łac. Stachys grandiflora
Czyściec wielkokwiatowy tworzy zgrabne kępy zielonych liści. Wargowe kwiaty ułożone okółkowo na wyższym pędzie unoszą się ponad kępą. Kwitnie obficie na purpurowo-fioletowy kolor.
| Wysokość: | 50 cm |
| Kwiaty: | purpurowe, VI-VII |
| Stanowisko: | słoneczne, półcieniste |
Dostępność: brak towaru
Dąbrówka rozłogowa 'Mahogany'
Dąbrówka rozłogowa ‘Mahogany’
Nazwa łac. Ajuga reptans
Dąbrówka rozłogowa ‘Mahogany’ to zadarniająca uniwersalna bylina, która może rosnąć zarówno w miejscach słonecznych, półcienistych, jak i cienistych. Jej główną ozdobą są błyszczące liście o atrakcyjnej brązowo-purpurowej barwie. Na przełomie wiosny i lata pojawiają się wyniesione nad liśćmi ciemnoniebieskie kwiaty.
| Wysokość: | 10-15 cm |
| Kwiaty: | ciemnoniebieskie, IV-VI |
| Stanowisko: | słoneczne, półcieniste, cieniste |
Dostępność: brak towaru
Naradka pierwiosnkowata
Naradka pierwiosnkowata
Nazwa łac. Androsace sarmentosa
Śliczne ciemnoróżowe kwiatuszki naradki pierwiosnkowatej są niewątpliwą atrakcją każdego skalniaka w maju i w czerwcu. Kwiaty wyrastają na łodyżkach wysokości ok. 15 cm z kępki owłosionych liści, które tworzą tuż przy ziemi darń. Dodatkową atrakcją są bordowe rozłogi zakończone kępką liści.
| Wysokość: | 5/15 cm |
| Kwiaty: | ciemnoróżowe, V-VI |
| Stanowisko: | słoneczne, półcieniste |
Dostępność: brak towaru
Floks wiechowaty karminowy
Floks wiechowaty karminowy
Nazwa łac. Phlox paniculata
Floksy wiechowate nazywane także płomykami należą do najbardziej popularnych kwiatów w polskich ogrodach. Latem, podczas podróży przez nasz kraj widać je dosłownie wszędzie. Na tę ogromną popularność w pełni sobie zasłużyły – dzięki ich płomiennym kolorom każdy ogród nabiera życia. Pachnące kwiaty mogą być niebieskie, białe, różowe, lila, czerwone, łososiowe.
| Wysokość: | 80 cm |
| Kwiaty: | karminowe, VII-IX |
| Stanowisko: | słoneczne, półcieniste |
Dostępność: brak towaru
Liliowiec 'Frans Hals'
Liliowiec 'Frans Hals'
Nazwa łac. Hemerocallis
Liliowiec 'Frans Hals' to odmiana o długich, wąskich liściach tworzących obfite kępy. Od maja do lipca ukazują się kwiaty na wyniosłych szypułkach. Kwiaty duże, liliokształtne, dwubarwne, żółto–pomarańczowe.
| Wysokość: | 50-100 cm |
| Kwiaty: | żółto-pomarańczowe, V-VII |
| Stanowisko: | słoneczne, lekko ocienione |
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 5-7 dni
Języczka 'Othello'
Języczka pomarańczowa 'Othello'
Nazwa łac. Ligularia dentata
Bardzo ozdobna i okazała bylina. Tworzy duże kępy ciemnozielonych liści -od spodu purpurowych. W lipcu wyrastają sztywne łodygi, na końcach których pojawiają się dekoracyjne, żółte kwiaty.
| Wysokość: | 90-120 cm |
| Kwiaty: | pomarańczowe, VII-IX |
| Stanowisko: | półcieniste |
Dostępność: tymczasowo niedostępny
Mak wschodni 'Beauty of Livermere'
Mak wschodni 'Beauty of Livermere'
Nazwa łac. Papaver orientale
Bylina o niezwykle okazałych i dekoracyjnych kwiatach. Płatki wybarwione na intensywnie czerwony kolor, środek kwiatu kontrastujący, czarny. Kwitnie na przełomie maja i czerwca. Roślina wysoka, dorasta do 80 cm i tworzy zwartą kępę.
| Wysokość: | 80 cm |
| Kwiaty: | intensywnie czerwone |
| Stanowisko: | słoneczne |
Dostępność: brak towaru