Żywokost lekarski





Opis
Żywokost lekarski
Nazwa łac. Symphytum officinale
Żywokost lekarski to znana od najdawniejszych czasów roślina lecznicza uprawiana w ogrodach klasztornych. Jest okazałą byliną dorastającą do 80 cm wysokości o dużych liściach i zwisających dzwoneczkowatych kwiatach koloru fioletowego, czasem białego lub kremowego. Ma długie korzenie (50 cm) z zewnątrz czarne, w środku białe. Liście pokryte szorstkimi włoskami także są długie, dorastają do 25 cm, zwykle największe liście są w dolnej części rośliny.
Żywokost lekarski jest miododajny. W ogrodach jest uprawiany jako roślina ozdobna, długo kwitnąca, odporna, dobrze radząca sobie z niesprzyjającymi warunkami, zwłaszcza z suszą, gdyż jego długie korzenie potrafią znaleźć wodę w głębszych warstwach gleby. Warto dać mu żyzne podłoże (np. ziemię kompostową), a potem nawozić kompostem jesienią i wiosną.
Niewątpliwą zaletą żywokostu lekarskiego jest pozytywne oddziaływanie na inne rośliny, warto go sadzić wokół grządek warzywnych. Bardzo wartościowa jest gnojówka z żywokostu, gdyż zawiera takie cenne pierwiastki jak azot, potas i fosfor.
Wysokość: 80-100 cm
Kwiaty: fioletowe, VI-VIII
Stanowisko: słoneczne, półcieniste
Gleba: żyzna, przepuszczalna
Mrozoodporność: strefa 5